Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2016

Ανατροφοδότηση - Αναστοχασμός

Πώς σας φάνηκε το ιστολόγιό μας; Παρακαλώ καταγράψτε ως σχόλιο τις εντυπώσεις, παρατηρήσεις, προσθήκες, αλλαγές, επισημάνσεις σας.. Κάντε σχόλια, ερωτήσεις κι ό,τι άλλο θέλετε.
Ευχαριστούμε πολύ!

Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2016

Διδακτική πρόταση με ενσωμάτωση τεχνολογίας: "H χελώνα Καρέτα Καρέτα"

Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται:

Το σενάριο εφαρμόζεται στην Α΄ τάξη του Δημοτικού, αλλά μπορεί να αξιοποιηθεί και από τις μεγαλύτερες τάξεις, προσαρμόζοντάς το στο γνωστικό και ηλικιακό επίπεδο των παιδιών

Διδακτικοί Στόχοι

Οι μαθητές/-τριες:
  • να γνωρίσουν το είδος της θαλάσσιας χελώνας Καρέτα-Καρέτα
  • να ερευνήσουν τους κινδύνους που διατρέχει το συγκεκριμένο είδος χελώνας.
  • να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν προκειμένου να επιτύχουν τους προτεινόμενους στόχους
  • να κινητοποιήσουν τη δημιουργική τους σκέψη, την κριτική τους ικανότητα και φαντασία.
Δραστηριότητα 1

Δίνεται η εικόνα της χελώνας Καρέτα Καρέτα. Πραγματοποιείται μια συζήτηση με τα παιδιά για το αν ξέρουν τίποτα για τις θαλάσσιες χελώνες, τα χαρακτηριστικά τους και τον τρόπο ζωής τους. Τις καταγράφουν και ανταλλάσσουν απόψεις με τους συμμαθητές τους σχετικά με αυτό το θέμα.

Δραστηριότητα 2


Παρουσιάζονται στους μαθητές ένα βίντεο με πληροφορίες και φωτογραφίες σχετικές με τη ζωή των χελωνών στις θάλασσές μας. Αυτή η προβολή βοηθάει αρχικά στην ενημέρωση και σημαντικά στην ευαισθητοποίηση πάνω στο θέμα με το οποίο ασχολούνται τα παιδιά. Τους ζητείται να γράψουν με δικά τους λόγια τι διηγείται μια χελώνα για τον εαυτό της.

Δραστηριότητα 3

Δίνονται στους μαθητές σε ομάδες εικόνες από τη ζωή της χελώνας και αυτοί πρέπει να βάλουν λεζάντες σε καθεμία.



Δραστηριότητα 4

Με βάση τις προηγούμενες εικόνες συζητούν τρόπους για την προστασία της χελώνας και καλούνται να ζωγραφίσουν σε  πρόγραμμα ζωγραφικής του υπολογιστή 
συνθήματα για την προστασία και διάσωση της χελώνας Καρέτα Καρέτα.

Δες και αυτό αν θέλεις...
Ο κόλπος του Λαγανά και το θαλάσσιο πάρκο της Καρέτα Καρέτα.


Τα πλεονεκτήματα και η αναγκαιότητα της ενσωμάτωσης της τεχνολογίας στην εκπαίδευση.




Ονομάζομαι Αικατερίνη Δρίβα, είμαι Κοινωνιολόγος και παράλληλα σύμβουλος εκπαιδευτικής τεχνολογίας στην συγκεκριμένη σχολική μονάδα. Το συγκεκριμένο ιστολόγιο δημιουργήθηκε με σκοπό να εκθέσει την αναγκαιότητα της ενσωμάτωσης της τεχνολογίας στην εκπαιδευτική διαδικασία καθώς και τα θετικά αποτελέσματα που μπορεί να επιφέρει στον εκπαιδευτικό χώρο.
Τις τελευταίες δεκαετίες, η ανάπτυξη της τεχνολογίας είναι ραγδαία. Αδιαμφισβήτητα ο τεχνολογικός κλάδος έχει οδηγήσει σε  μια νέα πραγματικότητα όλους τους τομείς της ζωής μας. Αρχικά  στην καθημερινότητα μας, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην χρησιμοποιεί κινητή τηλεφωνία για την επικοινωνία του με τους άλλους, τηλεόραση για ενημέρωση και ψυχαγωγία και επίσης αρκετοί που να χρησιμοποιούν Η/Υ, τάμπλετ, λάπτοπ είτε για ενημέρωση, μέσω ιστοσελίδων  είτε  για ψυχαγωγία  και επικοινωνία με τους άλλους , μέσω της χρήσης  των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Σημαντική είναι η συνεισφορά της και στον ιατρικό χώρο καθώς και σε οικονομικούς και κοινωνικούς τομείς.

Εφόσον η εξοικείωση της νέας γενιάς  με την τεχνολογία είναι μεγάλη, από την στιγμή κιόλας που κάνει τα πρώτα της βήματα,  δεν μπορεί να μην ενταχθεί και στην εκπαιδευτική κοινότητα. Λόγω των εξελίξεων που παρουσιάζει η σημερινή μας εποχή, οι ανάγκες προσαρμογής της εκπαιδευτικής διαδικασίας στις απαιτήσεις της νέας αυτής πραγματικότητας, επιτάσσουν την ένταξη της τεχνολογίας και συγκεκριμένα των τεχνολογικών παιδαγωγικών εργαλείων  σε όλα τα στάδια του εκπαιδευτικού συστήματος, ώστε να αντεπεξέλθει στις σύγχρονες απαιτήσεις μόρφωσης και κατάρτισης ο μαθητής και η σχολική μονάδα να καταφέρει να πλάσει τους αυριανούς πολίτες που θα ενταχθούν στην κοινωνία ικανοί να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες και απαιτήσεις της εκάστοτε κοινωνίας.
Το  παραδοσιακό σχολείο  βασιζόταν στον εκπαιδευτικό που κατείχε την πληροφορία και τη γνώση και τη μετέδιδε στο μαθητή. Τώρα με την ένταξη της τεχνολογίας  μετατρέπεται σε ένα νέο τύπο σχολείου, όπου ο ρόλος του εκπαιδευτικού είναι καθοδηγητικός και συμβουλευτικός και ο μαθητής μπαίνεις στον ρόλο του ερευνητή.


Μιλώντας με παραδείγματα, θα αναφερθώ στα τεχνολογικά εργαλεία και στα αποτελέσματα που επιφέρουν στην επιμόρφωση των μαθητών. Χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο, συγκεκριμένα, ιστοσελίδες με εκπαιδευτικά άρθρα, tests, ηλεκτρονικά λεξικά, όπου οι ίδιοι μαθητές ανακαλύπτουν μέσω του Η/Υ, καθιστά την διδασκαλία περισσότερο μαθητοκεντρική και τους μαθητές ενεργούς στην αναζήτηση της πληροφορίας και γνώσης. Δεν την δέχονται απλά ως παθητικοί δέκτες, αλλά την ανακαλύπτουν και την επεξεργάζονται. Παράλληλα με την δημιουργία ιστολογίων, δημιουργείται αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών και ανταλλαγή απόψεων, με αποτέλεσμα αύξηση της συνεργατικότητας, κάτι που οξύνει και την κριτική σκέψη του μαθητή.   

Τα οπτικοακουστικά μέσα από την άλλη αυξάνουν την απόλαυση του μαθήματος από τον μαθητή, εντείνουν  τα μαθησιακά του κίνητρα, τα οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την αύξηση της προσοχής, την διατήρηση της  προσοχής επομένως και της μάθησης. Με αυτό τον τρόπο επίσης κατανοούνται καλύτερα ορισμένες δύσκολες επιστημονικές έννοιες, διότι υπάρχει η  δυνατότητα εργασίας με τους δικούς τους ρυθμούς μάθησης, μπορούν για παράδειγμα να σταθούν σε ένα δυσκολονόητο σημείο και να το σκεφτούν περισσότερο. 

Γενικότερα, η χρήση του διαδικτύου, αφήνει στους μαθητές την πρωτοβουλία για το πώς και πότε θα καταφύγουν στην διαδικασία της ανακάλυψης της γνώσης, να διαχειριστούν οι ίδιοι τον χρόνο τους και της πηγές τους και ακόμη να ανατρέξουν σε πηγές και πληροφορίες. Στο βίντεο που ακολουθεί μπορούμε να παρακολουθήσουμε κάποιες εκπαιδευτικές εφαρμογές.




Υπάρχουν αρκετοί υποστηρικτές των πλεονεκτημάτων της τεχνολογίας στον εκπαιδευτικό χώρο. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορούμε να παρακολουθήσουμε στιγμιότυπα από ετήσια ημερίδα για την ενσωμάτωση της τεχνολογίας στην εκπαίδευση.


Εν κατακλείδι από τα παραπάνω μπορούμε να συμπεράνουμε πως ο μαθητής αποκτά την πληροφορία και τη γνώση μέσω του υπολογιστή και των νέων τεχνολογιών, λειτουργώντας ως ερευνητής, καθοδηγούμενος από τον εκπαιδευτικό και καλλιεργώντας έτσι τις δεξιότητες και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του. Προσφέρει  στο μαθητή τη δυνατότητα να συμμετέχει μαζί με τον δάσκαλό του στο σχεδιασμό των μαθησιακών δραστηριοτήτων και να εκφράζει ελεύθερα τις αντιλήψεις και τα συναισθήματά του. Όσα αναφέρθηκαν σε θεωρητικό επίπεδο κατά βάση, θα τα δούμε και  στην πράξη. Θα παρακολουθήσουμε παραδείγματα ενσωμάτωσης της τεχνολογίας, μέσα από δραστηριότητες επάνω σε γνωστικά αντικείμενα, στην συνέχεια του ιστολογίου.






Βιβλιογραφικές αναφορές :

Παρακινώντας τους Μαθητές με Εργαλεία Web2.0: Μια Εφαρμογή στην Α’θμια Εκπαίδευση

Το διαδίκτυο στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση: προσεγγίσεις εκπαιδευτικών

Νέες ∆ικτυακές Τεχνολογίες στην Παιδεία: Προκλήσεις, Προϋποθέσεις και Αντίλογος

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΥΛΕΣ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Το ∆ιαδίκτυο στην Τεχνολογία της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας: ερωτήµατα της θέσης του ως ισχυρό εκπαιδευτικό εργαλείο

Τεχνολογικά "σοφοί" και ψηφιακοί μαθητές. Οι δάσκαλοι ακολοθούν?

Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016

Διδακτική πρόταση με ενσωμάτωση τεχνολογίας: "Οι ακροβάτες της θάλασσας"

Το κείμενο "Οι ακροβάτες της θάλασσας" βρίσκεται στο βιβλίο "Τα απίθανα μολύβια" της Γ' τάξης του Δημοτικού. 

Οι ακροβάτες της θάλασσας
                                                                                                                                                          
Ταξιδεύοντας στις ελληνικές θάλασσες, ίσως έχετε δει δελφίνια να συνοδεύουν το καράβι παίζοντας με τα κύματα. Υπάρχουν διάφορα είδη δελφινιών, τα οποία ζουν σε όλες τις θάλασσες της γης. Ξεχωρίζουν από το πτερύγιο της ράχης τους που μοιάζει με μισοφέγγαρο και από το σχήμα των σαγονιών τους που δίνει την εντύπωση πως χαμογελούν. Το δυνατό τους σώμα έχει μήκος δύο με τέσσερα μέτρα. Το δέρμα τους είναι λείο και έχει συνήθως χρώμα γκρίζο.
Τα δελφίνια επειδή δεν είναι ψάρια αλλά θηλαστικά, ανεβαίνουν στην επιφάνεια του νερού για να αναπνεύσουν. Το μοναδικό τους ρουθούνι, ο φυσητήρας, βρίσκεται ψηλά στο κεφάλι τους. Κολυμπούν με μεγάλη ταχύτητα και καταδύονται σε μεγάλα βάθη. Αγαπημένες τους λιχουδιές είναι τα μικρά ψάρια, τα καλαμάρια και οι σουπιές.

Τα δελφίνια, οι ακροβάτες της θάλασσας, χαίρονται να βουτούν, να πηδούν ψηλά και να παραβγαίνουν στο κολύμπι ακόμα και με μεγάλα πλεούμενα. Μερικές φορές τα δελφίνια έρχονται κοντά στους ανθρώπους για συντροφιά. Δεκάδες ιστορίες λέγονται για δελφίνια που έχουν σώσει ναυαγούς ή έχουν οδηγήσει βάρκες που είχαν χαθεί στη καταιγίδα.

Τα δελφίνια ζουν σε ομάδες και γεννούν ένα μωρό κάθε ένα με δύο χρόνια. Ζουν 20 ως 40 χρόνια και έχουν ελάχιστους φυσικούς εχθρούς. Ο αριθμός τους όμως στη Μεσόγεια θάλασσα έχει μειωθεί σημαντικά. Κύριες αιτίες: η θαλάσσια ρύπανση και τα δίχτυα των ψαράδων που τα παγιδεύουν κάτω από το νερό.

                                                                                                                                                      Συγγραφική ομάδα

Δραστηριότητα 1

Μελετήστε το πιο κάτω βίντεο και αιτιολογήστε τον τίτλο του κειμένου: «Οι ακροβάτες της θάλασσας». Ποιοι είναι οι ακροβάτες της θάλασσας; Γιατί ονομάζονται έτσι;  Σχολιάστε τις απαντήσεις τουλάχιστον δύο συμμαθητών/τριών σας (κατά πόσο συμφωνείτε ή διαφωνείτε). Μπορείτε επίσης να απαντήσετε στα σχόλια που θα κάνουν οι συμμαθητές/τριές σας στη δική σας απάντηση.



Δραστηριότητα 2

Επισκεφθείτε την ακόλουθη ιστοσελίδα και συγκεντρώστε πληροφορίες για τα είδη των δελφινιών που ζουν στην Ελλάδα και τα μέρη στα οποία τα συναντάμε. Καταγράψτε με δικά σας λόγια λίγες πληροφορίες για το κάθε είδος δελφινιού.  Σχολιάστε τις απαντήσεις τουλάχιστον δύο συμμαθητών/τριών σας. Μπορείτε επίσης να απαντήσετε στα σχόλια που θα κάνουν οι συμμαθητές/τριές σας στη δική σας απάντηση. 


Δραστηριότητα 3 

Μελετήστε τις πιο κάτω εικόνες και αναφέρεται λίγα λόγια για τις σχέσεις που έχουν τα δελφίνια με τους ανθρώπους. Δικαιολογήστε την απάντηση σας. Σχολιάστε τις απαντήσεις τουλάχιστον δύο συμμαθητών/τριών σας. Μπορείτε επίσης να απαντήσετε στα σχόλια που θα κάνουν οι συμμαθητές /τριές σας στη δική σας απάντηση.





















Δραστηριότητα 4

Φανταστείτε πως είστε ένα δελφίνι που ζει στα νερά της Μεσογείου. Πώς θα νιώθατε; Σχολιάστε τις απαντήσεις τουλάχιστον δύο συμμαθητών/τριών σας. Μπορείτε επίσης να απαντήσετε στα σχόλια που θα κάνουν οι συμμαθητές /τριές σας στη δική σας απάντηση.


Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2016

Διδακτική πρόταση με ενσωμάτωση τεχνολογίας : "Τα θαλασσινά τραγούδια" Γ.Δροσίνης

Το ποίημα "Θαλασσινά Τραγούδια" του ποιητή μας Γεωργίου Δροσίνη, βρίσκεται στο βιβλίο Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α' Λυκείου και είναι το παρακάτω.
 
Γλυκά φυσά ο μπάτης,
η θάλασσα δροσίζεται,
στα γαλανά νερά της
ο ήλιος καθρεφτίζεται·
και λες πως παίζουν μ’ έρωτα
πετώντας δίχως έννοια
ψαράκια χρυσοφτέρωτα
σε κύματ’ ασημένια.

Στου καραβιού το πλάι
ένα τρελό δελφίνι
γοργόφτερο πετάεικαι πίσω μάς αφήνει.

και σαν να καμαρώνεται
της θάλασσας το άτι
με τους αφρούς του ζώνεται
και μας γυρνά την πλάτη.

Χιονοπλασμένοι γλάροι,
πόχουν φτερούγια ατίμητα
και για κανένα ψάρι
τα μάτια τους ακοίμητα,
στα ξάρτια τριγυρίζοντας
ακούραστοι πετούνε
                                                          ή με χαρά σφυρίζοντας
                                                          στο πέλαγος βουτούνε.

Και γύρω καραβάκια
στη θάλασσ’ αρμενίζουν
σαν άσπρα προβατάκια
που βόσκοντας γυρίζουν
με χαρωπά πηδήματα
στους κάμπους όλη μέρα,
κι έχουν βοσκή τα κύματα,
βοσκό τους τον αέρα.
 
 
 
 
Δε γίνεται, όμως, να κάνουμε αναφορά σε ένα ποίημα του Δροσίνη, αγνωώντας τα βιογραφικά, εργογραφικά και προσωπικά του στοιχεία. Πολύτιμες πληροφορίες μορούμε να διαβάσουμε εδώ :


Το μουσείο του Γεωργίου Δροσίνη βρίσκεται στην Κηφισιά και περιμένει όλους εμάς να το επισκεφτούμε. Μπορείτε να πάρετε μια πρώτη γεύση στον παρακάτω σύνδεσμο: 
 
 
 
Όσο διαβάζετε το ποίημα, μπορείτε να ταξιδέψετε μέσα απο τους στίχους και τη μουσική του Μάνου Χατζιδάκη , στο τραγούδι του "Θάλασσα πλατιά", που μας δημιουργεί εικόνες παρόμοιες με αυτές του ποιήματος "Θαλασσινά Τραγούδια" του Γ. Δροσίνη.